CEM MANSUR

Orkestra Şefi

sef-cem-mansur

İstanbul’da doğan Cem Mansur, müzik eğitimini Londra’da City University, Ricordi Şeflik Ödülü’nü aldığı Guildhall School of Music and Drama ve daha sonra Leonard Bernstein’in öğrencisi olduğu Los Angeles Filarmoni Enstitüsü’nde aldı.

1981 – 89 arası İstanbul Devlet Operası şefliğini yapan Mansur, Londra’da English Chamber Orchestra’yla başarılı bir çıkış yaptığı 1985 yılından sonra çalışmalarını yurtdışında yoğunlaştırdı. Hollanda, Fransa, İtalya, Çek Cumhuriyeti, Romanya, Macaristan, Almanya, İsveç, İspanya, Meksika, İsrail, Güney Afrika, Rusya, Finlandiya ve Hırvatistan’da orkestra ve opera kuruluşlarıyla konuk şef olarak çalışmalarını sürdüren sanatçı, 1989-97 arasında Oxford Şehir Orkestrası Birinci Şefliği’ni yaptı. 1998 yılında, Akbank Oda Orkestrası Daimi Şefliği’ne getirildi. Burada tasarladığı ilginç programların yanı sıra “Bach, Caz ve Lale Devri”, “Alla Turca”, “1789 / Akl-ı Seim’in Müziği”, “At-Nağmeler” ve “İstanbul’da Erguvan Zamanı” gibi etkinliklerle dikkat çekti.

Barok çağdan günümüze kadar geniş bir yelpazeyi kapsayan repertuarında, alışılmamış ve unutulmuş eserlere de yer veren Mansur, 1986 yılında Londra’da, Elgar’ın bitmemiş operası “The Spanish Lady”nin ilk seslendirilişini, 2000 yılında City of London Festival’de Offenbach’ın 126 yıldır duyulmayan operası “Whittington”u ve 2009 yılında Helsinki Filarmoni Orkestrası’yla Arvo Part’ın 4.senfonisinin Avrupa prömiyerini yönetti.

İngiltere’nin en eski ikinci korosu Ipswich Choral Society’nin fahri başkanı olan Cem Mansur, 2007 yılında kurduğu Ulusal Gençlik Senfoni Orkestrası’nı, profesyonel bir yönetime kavuşturma ve kurumsallaştırma amacıyla, Türkiye Gençlik Filarmoni Orkestrası adıyla yeniden yapılandırmıştır.

CEM MANSUR

Conductor

Born in Istanbul, Cem Mansur studied music in London, and at various international masterclasses including the Los Angeles Philharmonic Institute with Leonard Bernstein.

Mansur was conductor of the Istanbul State Opera between 1981 and 1989. He was principal conductor of the City of Oxford Orchestra from 1989 to 1997 and the Akbank Chamber Orchestra from 1998 to 2011.

He has conducted orchestras and opera companies in Holland, France, Italy, The Czech Republic, Romania, Hungary, Germany, Sweden, Spain, Mexico, Israel, Croatia, Poland,  South Africa, Finland and Russia, where he has been a frequent guest of the Mariinsky Theater at the invitation of Valery Gergiev.

Cem Mansur has conducted the world premiere of “Veni Creator” by Arvo Part and   the European premiere of the composer’s 4th Symphony with the Helsinki Philharmonic Orchestra.

Mansur is President of the Ipswich Choral Society, the second oldest such institution in England, and the founding music director of the Turkish National Youth Philharmonic Orchestra. He has also serves as conductor of the Turkish/Armenian Youth Orchestra as well as the Greek/Turkish Youth Orchestra.