JAMES GORDON LYMAN

Nefesli Çalgılar Eğitmeni

Albion, New York doğumlu James Lyman, İnterlochen Akademisi ve Oberlin konservatuarı mezunudur. Cleveland İnstitute of Music’te master yaptıktan sonra Peabody Konservatuarı’nda eğitimini tamamlamış ve bürçok ödüle layık görülmüştür.

Lyman solist ve oda müziği sanatçısı olarak (Aoelian Ensemble, Peabody Baroque Ensemble vs) ABD, İngiltere, İspanya, Almanya ve Fransa’da bir çok konser vermiştir. New York eyaleti sanat konseyinin bir siparişi olarak kendisi için Robert Spano tarafından bestelenen eserin dışında birçok ülkenin bestecisi de onun için eserler vermiştir.

Palm Beach Symphony, Naples Philharmonic ve Miami Symphony orkestralarının solo flütçüsü olarak aralarında Placido Domingo’nun da olduğu müzisyenlerle kayıtlar yapmıştır. Ayrıca Baltimore, Cleveland ve Houston orkestralarında da çalışmıştır.

On yıl boyunca solo flütçüsü olduğu Sevilla Kraliyet Senfoni Orkestrası ile birçok CD kaydetmiştir. Madrid Radyo Televizyon Senfoni Orkestrası’nda da aynı görevi üstlenmiştir.

Peabody ve Oberlin başta olmak üzere birçok üniversitede on yıl boyunca ders vermiş olan Lyman, İspanya’da da eğitmen olarak etkinliklerine devam etmiştir.

Şu anda müziğin nöro-dilbilimsel eğitimde kullanımı üzerine bir kitap yazmakta ve müzisyenler için stretching ve güçlenme konusunda bir DVD üzerine çalışmaktadır.

Eğitmen olarak İskoçya Kraliyet Akademisi’ndeki masterclass’ların dışında Kolombiya, Şili, Brezilya, Costa Rica ve ABDnin önde gelen kurumlarında da çalışmıştır.

Sol elinde ortaya çıkan bir sakatlık sonrasında kendini tamamen eğitime adamıştır. Yoga, Reiki, Pilates gibi alanlardaki bilgisini müzik pedagojisi ile birleştirerek dünyada yeni bir yaklaşımın öncüsü olmuştur.

 

HANDE KÜDEN

Yaylı Çalgılar Eğitmeni

Handekuden

2001 yılında Daniya Kaynova ile Adana’da keman eğitimine başlayan Küden, II. “Gülden Turalı” Keman Yarışması, XIV. Edirne Uluslararası Oda Müziği Yarışması, “Necdet Remzi Atak” Keman Yarışması ve X. Independent Music Competition “Individualis” gibi yarışmalarında birincilik ödülleri almış ve Berlin “Ibolyka-Gyarfas” Keman Yarışmasında özel ödül almıştır.

Şef Cem Masur’un Sabacı Vakfı desteği ile 2007’de kurmuş olduğu Türkiye Gençlik Filarmoni Orkestrası’nın dört sene boyunca Konzertmeister’liğini yapmış olup, 2012 yılında Hüseyin Sermet ve Efe Baltacıgil ile Beethoven’nun üçlü Konçertosunu Berlin ve Bonn’da seslendirerek Avrupa’daki ilk önemli konserlerini vermiştir.

2013’te İKSV’nın “1. Aydın Gün Teşvik Ödülü“ne layık görülen Küden, 2014’te 5.Donizetti Klasik Müzik Ödüllerinde Andante dergisi tarafından “Yılın Genç Müzisyeni” seçilmiştir.

Solo konserlerinin yanı sıra, Christian Tetzlaff, Tabea Zimmermann, Dora Schwarzberg, Nicolas Altstaedt gibi önemli isimlerle oda müziği konserleri vermekte olan Küden, 2011 yılında kurulan Lepidus Quartet’in 1. kemancılığını sürdürmektedir.
Hochschule für Musik Hanns Eisler Berlin’de Stephan Picard ile Lisans derecesini tamamlamış olup, dünyaca bilinen müzisyen Tabea Zimmermann ile keman ve viyola çalışmalarına devam etmektedir. Eğitimi süresince Hanns Eisler “Lucia-Loeser” Bursu ve DAAD Sanatçı Bursunu almıştır.

2014’te Berlin Filarmoni Orkestrası’nın Karajan Akademisini kazanarak 2 sene boyunca Sir Simon Rattle, Valery Gergiev, Herbert Blomstedt, Gustavo Dudamel ve daha birçok önemli şefle orkestra üyesi olarak çalmış olup, Ekim 2017’den itibaren Deutsches Symphonie Orchester Berlin’in 15 aylık deneme süresini geçerek orkestranın 2. Konzertmeister’lığını yapmaya hak kazanmıştır.

TUGFO ile 2017 Berlin Young Euro Classic Festivalinde Tchaikovsky keman konçertosunu çalmış olduğu konser, dünyaca ünlü kültür ve sanat kanalı Arte TV’nin dijital kanallarından canlı yayınlanmıştır. 2018 yılından itibaren Orkestranın yaylılarını çalıştırma görevi kendisine verilmiştir.