JAMES GORDON LYMAN

Nefesli Çalgılar Eğitmeni

Albion, New York doğumlu James Lyman, İnterlochen Akademisi ve Oberlin konservatuarı mezunudur. Cleveland
İnstitute of Music’te master yaptıktan sonra Peabody Konservatuarı’nda eğitimini tamamlamış ve bürçok ödüle
layık görülmüştür.

Lyman solist ve oda müziği sanatçısı olarak (Aoelian Ensemble, Peabody Baroque Ensemble vs) ABD, İngiltere,
İspanya, Almanya ve Fransa’da bir çok konser vermiştir. New York eyaleti sanat konseyinin bir siparişi olarak
kendisi için Robert Spano tarafından bestelenen eserin dışında birçok ülkenin bestecisi de onun için eserler
vermiştir.

Palm Beach Symphony, Naples Philharmonic ve Miami Symphony orkestralarının solo flütçüsü olarak aralarında
Placido Domingo’nun da olduğu müzisyenlerle kayıtlar yapmıştır. Ayrıca Baltimore, Cleveland ve Houston
orkestralarında da çalışmıştır.

On yıl boyunca solo flütçüsü olduğu Sevilla Kraliyet Senfoni Orkestrası ile birçok CD kaydetmiştir. Madrid Radyo
Televizyon Senfoni Orkestrası’nda da aynı görevi üstlenmiştir.

Peabody ve Oberlin başta olmak üzere birçok üniversitede on yıl boyunca ders vermiş olan Lyman, İspanya’da da
eğitmen olarak etkinliklerine devam etmiştir.

Şu anda müziğin nöro-dilbilimsel eğitimde kullanımı üzerine bir kitap yazmakta ve müzisyenler için stretching ve
güçlenme konusunda bir DVD üzerine çalışmaktadır.

Eğitmen olarak İskoçya Kraliyet Akademisi’ndeki masterclass’ların dışında Kolombiya, Şili, Brezilya, Costa Rica
ve ABDnin önde gelen kurumlarında da çalışmıştır.

Sol elinde ortaya çıkan bir sakatlık sonrasında kendini tamamen eğitime adamıştır. Yoga, Reiki, Pilates gibi
alanlardaki bilgisini müzik pedagojisi ile birleştirerek dünyada yeni bir yaklaşımın öncüsü olmuştur.

 

ATİLLA ALDEMİR

Yaylı Çalgılar Eğitmeni

atilla-aydemir

Keman ve viyola alanında kazandığı birçok uluslararası ödülle ismini duyaran sanatçı 2007 yılında Uluslararası 14. Johannes Brahms Yarışması keman kategorisinde ikincilik ve iki özel ödül kazanan Aldemir, aynı yarışmanın 2008 yılı viyola kategorisinde üçüncülük ve en iyi çağdaş eser yorumu ödülüne layık görülmüştür. Sanatçının kazandığı diğer ödüller arasında 2006 Premio R. Lipizer Yarışması “The passion for music, strong artistic temperament” ödülü, 2005 Essen Folkwangpreis (2002), Vestfalya Kültür Ödülü (1998), T.C. Kültür Bakanlığı Genç Yetenekler Keman Yarışması (1998) ikincilik ödülü bulunmaktadır. Aldemir bugüne kadar birçok Avrupa ülkesinde, ABD, İsrail ve Mısır’da verdiği konserlerde Berlin Filarmoni, Viyana Konzerthaus, Musikverein Viyana konser salonlarında, Camerata Salzburg, Orchestre National de Bordeaux, Orchestre National de Montpellier, Viyana Filarmonia, Viyana Oda Senfoni, Zagreb Filarmoni, Berlin Konzerthaus Orkestrası, Mitteldeutsche Radyo Orkestrası Leipzig, Borusan Filarmoni, Bilkent Senfoni gibi orkestralar ve Türkiye’deki tüm Devlet Senfoni Orkestraları ile Rengim Gökmen, Gürer Aykal, Ivan Fischer, Kristjan Järvi Alexander Rahbari, Sascha Göztl ve Lawrence Foster gibi şeflerle çalmıştır.

Aldemir 2003’de Berlin’de Dreyer Gaido Musik firması için “Türk Müziğinin Çağdaş Sesi” adlı CD kaydını, 2009’da piyanist Itamar Golan ile Cantate firması için çeşitli viyola ve piyano sonatlarını kaydetmiştir. Yakında Mitteldeutsche Kammerphilharmonie ile yaptığı kayıt piyasaya çıkacaktır. Birlikte çaldığı sanatçılar arasında piyanist Fazıl Say, Hüseyin Sermet, Jeremy Menuhin ve Itamar Golan bulunmaktadır.

İstanbul’da doğan sanatçı, Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda Prof. Çiğdem İyicil ile çalıştı. Mezun olduktan sonra Dr. Nejat F. Eczacıbaşı Vakfı bursuyla 1999’da Almanya Detmold Müzik Yüksek Okulu Prof. Lukas David ile lisansüstü eğitimini tamamladı. Çalışmalarına Folkwang Müzik Yüksek Okulu’nda Prof. Mintcho Mintchev ile devam eden sanatçı, konçerto solisti diplomasını takdir derecesi alarak bu okuldan 2002’de mezun oldu. 2010 yılına kadar Viyana’da Barbara Gorzynska (keman) ve Matthias Maurer (viyola) ile çalışan sanatçıya 2011 Donizetti Müzik Ödülleri tarafından “Yılın En İyi Yaylı Çalgılar Yorumcusu” ödülü verilmiştir.

Aldemir solo konserlerinin yanısıra 2017 Nisan ayından itibaren Almanya Leipzig MDR Radyo Senfoni Orkestrası’nın birinci solo viyola sanatçısı görevini sürdürmekte ve aynı zamanda Leipzig Gewandhaus Senfoni Orkestrası, Münih Filarmoni Orkestrası, Weimar Staatskapelle, Berliner Staatskapelle, Konzerthaus Senfoni Orkestrası, Frankfurt HR Senfoni Orkestrası gibi Almanya’nin birçok önemli orkestrasında solo viyola olarak konserler vermektedir. Sanatçı konserlerinde 1840 yapımı J.B.Vuillaume keman ve 1560 yapımı Zanetto Peregrino viyola ile çalmaktadır.

www.atillaaldemir.com