2015 BASIN YANSIMALARI

“Berliner Morgenpost”

Bir İnşaatta Yoğun Çalışmalar Gibi…

Konzerthaus’ın önünde Türk bayrağı asılmış…Her orkestranın, Young Euro Classic festivaline kendi ülkesinden genç bir bestecinin eserinin ilk seslendirişini yapması güzel bir gelenek. Sinem Altan’ın Türkiye Gençlik Filarmoni Orkestrası tarafından prömiyeri yapılan eserinin adı “Hafriyat”. İnsanın toprakla ilşkisini anlatan altı dakikalık müzik, Çalgıların en koyu renkleriyle işlenmiş vahşi ritmleriyle, bir inşaat alanının yoğun çalışmalarını akla getiriyor.

TUGFO 2007de kurulmuş ve Avrupa’nın en önemli merkezlerinde Türkiye’nin gerçek bir elçisi olmuş.

Kurucuları olan Cem Mansur, Berlin’e bu gelişlerinde ağır bir senfonik eser yerine müzikal resim ve öykülerden oluşan bir program seçmiş. Mussorgski’nin “Soroçinski Panayırı” ve Debussy’nin “İbéria”sını küçümsememek gerekir. Sürekli değişen ritim ve renkler ve nefesli çalgılar için zor sololarla dolu eserler bu genç Türkler için hiçbir sorun oluşturmuyordu.

Orkestranın artık iyi bilinen sıra dışı enerjisi ve müzik yapma sevinci, Stravinski’nin Petruşka”sında iyice kamçılandı. Dinleyicilerin hayranlık dolu tepkisinin ödülü, üç tane heyecan verici bis parçasıydı.

“Berliner Tagespiegel”

Türkiye Gençlik Filarmoni Orkestrası bu yıl Young Euro Classic festivali için dans etkileri taşıyan bir program seçmiş.

Bu parlak genç müzisyenler, keyif ve renkli çalışlarının yanı sıra Sinem Altan’ın “Hafriyat” ında olduğu gibi, doğanın ve insanın çatışan diyalektiğine de ses vermeyi biliyorlar.

Cem Mansur, orkestrayı emin bir şekilde yönetirken müzisyenlere kendilerini ifade etme özgürlüğünü de tanıyor. Yaylıların büyüleyici tonuna karışan parlak nefesliler, farklı grupların ve solistlerin dengeli birlikteliği bu orkestranın güçlü yönü. Stravinski’nin “Petruşka”sında bu çok belirgin şekilde ortaya çıkıyor. Her perküsyon vuruşu, her mırıldanma, her parlak nefesli çıkışı insanı ortaya çıkmakta olan bir parti atmosferinin içine alıyor.

TUGFO, analog müziğin “Berghain” ına dönüşüyor sanki (Berghain, Berlin’in en dinamik dijital müzik ortamı) Onlar çalarken, insanın yerinde durması imkânsız.