2014 BASIN YANSIMALARI

2014-basin1

“Lo Spettacolo”

“…Türkiye Gençlik Filarmoni Orkestrası, Cem Mansur’un bilgece yönetiminde, “Tosca” gibi teknik, duygusal ve anlatım yoğunluğu açısından zor bir partisyonun üstünden parlak bir şekilde geldi. Özellikle yaylıların ancak bu kadar sağlam bir hazırlık ve ciddiyetle erişilebilecek düzeyi etkileyiciydi. Genç yetenekler bizde de var, ancak sanat politikamızı gözden geçirmemiz gerekiyor…”

“Messina News”

“Yirmi dakikalık alkış…

İlk iki temsilinde yirmişer dakika boyunca alkışlanan “Tosca” nın üçüncü temsili için beklentiler yüksek. Festival Euro Mediterraneo prodüksiyonları sadece temsilleri izleyen binlerce kişiye değil, televizyonda dünya izleyicisine ulaşıyor.

Festival direktörü, en yüksek uluslararası kaliteyi sağlamak için, geçen yılki konserlerinden tanıdığı, Cem Mansur gibi yüksek çapta bir şefin kurduğu Türkiye Gençlik Filarmoni Orkestrası’nı davet etti. Bu topluluk, olağanüstü becerisi ve ses dengesi ile operanın orkestra performansının sıra dışı olmasını sağladı.”

“Blogsicilia”

“Cem Mansur, birinci sınıf bir orkestra olan Türkiye Gençlik Filarmoni’yi, müzikal yoğunluğu ve anlatım zenginliğiyle hiç kolay olmayan bu eserde yönetti. Orkestranın her grubu, çok sağlam bir hazırlığın sonucunda ortaya çıkan disiplinli bir çalış sergiledi.”

“Blogtaormina”

“…..Asıl övgümüz, Cem Mansur tarafından 2007 yılında kurulan Türkiye Gençlik Filarmoni Orkestrası’na. Orkestra, sahnedeki her ana yaşam verdi, gözümüzün önünde cereyan eden olayları resmeden fırça işlevini gördü. Orkestranın kusursuzluğunun bu kadar önemli olduğu bir operada, çalışlarındaki ustalık ve yoğunluk görmezden görülecek gibi değildi…”

“Il Corriere della Musica”

“Türkiye Gençlik Filarmoni Orkestrası’nın Puccini sınavı, yaz festivallerinde bazen beklemeye alıştığımız orkestraların çok ötesindeydi. Mansur, dikkate alınması gereken bir yorumla, orkestranın, Puccini tiyatrosunda başrolde olduğunu hatırlattı. Önemli olan her anın orkestra tarafından haber verildiği, altının çizildiği ve işlendiği bu eserde 20 ve 21inci yüzyılın büyük şefleri orkestranın önemini vurgulamıştı. Bu yaklaşımın bir klişe olmadığını görmek için, Mansur’un yorumuyla “Vissi d’Arte” sahnesini dinlemek yeterli olurdu. Normalde teatral akışı askıya alan bu sahne, bu yorumda, sesleri de dâhil eden devasa bir senfonik şiir içindeki bir intermezzo rolünü üstleniyordu. Mansur’un yönetiminde temalar, bir tür “senfonik scan/tarama”ya tabi tutuluyordu ve sesler tarafından devralındığında bile cümle olarak bütünlüklerini koruyordu.

Dramatik açıdan etkili olduğu kadar duygusal açıdan da toparlayıcı bir okuma… Böyle bir yorum, operaya olağanüstü tutarlı bir akıcılık kazandırıyor.”

“Bellini News (Tosca)”

“TGFO, Cem Mansur’un dinamik ve titiz yönetiminde dengeli, parlak renklerle iyi kaynaşmış bir topluluk olduğunu gösterdi. Nefesli çalgıların düzgün ve yoğun çalışı özellikle şaşırtıcıydı.”

“Bellini News (Konser)”

“Cem Mansur’un enerjik yönetimindeki Türkiye Gençlik Filarmoni Orkestrası, ilk yarıda ortaya koyduğu,  övgüye değer kalitelerini daha da yükseltti ve Mussorgski’nin “Bir Serginden Tablolar” eserinde renklerle ve cümleler düzeyinde çok tutarlı bir orkestra olduğunu gösterdi. Bu parlak ve değerli Türk gençlerinin ellerinde bu başyapıt, Sicilya’nın bu önemli anıtının içinde yeniden yaşam buldu.”

“Bellini News (Konser)”

“Türkiye Gençlik Filarmoni’nin Alman bestecilerine ayrılan son konserinde Cem Mansur, topluluğu büyük dikkat ve zerafetle yönetti. Bu sağlam ve tutarlı orkestra, Beethoven, Strauss ve Wagner’in eserlerinde bütün olumlu özelliklerini sergiledi. Bis olarak çaldıkları Glinka’nın “Russlan ve Ludmilla” uvertüründeki coşku görmeye değerdi.”

 

2014-basin2

 

2014-basin3