2013 BASIN YANSIMALARI

“Blog Sicilia”

“Bellini Festivali, Mintz Taormina’yı büyüledi…

Ünlü kemancı Shlomo Mintz ve prestijli Türkiye Gençlik Filarmoni Orkestrası, beşinci Bellini Festivali’nin kapanış konserini başarıyla verdi. Dinleyiciler, Beethoven’in konçertosu sonunda Mintz’i on dakika boyunca alkışladı. Türkiye Gençlik Filarmoni Orkestrası da uluslararası sahnelerde dinleyicileri büyüleyen olağanüstü profesyonellik ve disiplinlerini bir kez daha kanıtladı. 16-22 yaşları arasındaki 100 yetenekli genç, orkestranın kurucusu Cem Mansur’un yönetiminde Bellini’nin “Norma” ve Rossini’nin “Guiglielmo Tell” uvertürlerini, Verdi’nin “Macbeth” bale müziğini, Kodaly’nin “Galanta Dansları”nı ve Türk bestecisi Tüzün’ün eserlerini seslendirdi.”

“Tempo Stretto/Messina”

“Kemancı Shlomo Mintz ve Türkiye Gençlik Orkestrası’nın büyük başarısı…

Beşinci Bellini Festivali’nin en beklenen konserlerinden biri Pazartesi günü gerçekleşti. Lorin Maazel’in yönetiminde tüm senfonilerinin seslendirildiği 2009 festivalinde başlayan Beethoven çizgisi, keman konçertosuyla sürdü.

Bellini’nin “Norma” uvertürüyle başlayan Türkiye Gençlik Filarmoni Orkestrası, büyük çeşitlilik gösteren program boyunca her stilin hakkını verdi. Orkestra, Verdi, Rossini, Kodaly ve Tüzün’ün eserlerinde Maestro Cem Mansur’un yönetiminde, ünlü salonlarda alkışlanan müthiş beceri, disiplin, heyecan ve enerjisini gösterdi.”

“İl Giornalde di Vicenza”

“Türkiye Filarmonisi, Beethoven’i yücelten gençlik heyecanı…

Çok özel ve mükemmel bir konser. Tamamen dolu bir Teatro Filarmonico’da genç müzisyenler ve büyük kemancı Shlmo Mintz, Mansur’un muhteşem yönetiminde eserleri şiirsellik ve virtüozlukla donattılar.

Teatro Filarmonico’nun sahnesinde “Genç Türkler.” Italya’nın günlük siyaseti hakkında hastalıklı bir talk-show’dan sözetmiyorum. Burada incelik, çalışma ve tutku, bir senfoni orkestrasının mikrokosmosunda heyecanla birarada. Bu genç Türkler, bizim buralarda bu sıfattan anlaşılanın aksine, gerçekten gençler. 18,20, en fazla 22 yaşındalar. Evrensel müziğin aracılığıyla dünya vatandaşılar. Sade, tutkulu ve çekiciler. Engin uluslararası deneyimi olan Cem Mansur tarafından kurulan orkestra, gelenekten beslenen ama onunla yetinmeyen gençlik orkestralarının dünyanın her yanında müziğin tadı, tuzu olduğunu hatırlatıyor. Gittikçe artan bir şekilde dünya sahnelerinin büyük isimleri gençlerin yanında yer alıyorlar. TGFO, Italya turnesinin son durağında dopdolu bir salon ve meraklı bir dinleyici kitlesinin önüne büyük kemancı Shlomo Mintz ile çıktı.  Mintz, Beethoven konçertosunun sonunda, onu alkışlayan dinleycilerden çok, alkışlara katılan genç müzisyenleri kutladı ve onlarla şakalaştı. Dolu ve ilginç bir program dinledik. Beethoven’in eserlerinden oluşan ilk yarı,  (muhteşem “Leonora” uvertürü ve konçerto) ve daha eklektik bir eser seçimini yansıtan ikinci yarı. Konçertoda Mansur ve Mintz, eserin lirik özelliklerini vurgulayan geniş bir tempoyu tercih etti. Gerektiği kadar dolgun bir sesle eşlik eden orkestrada yoğun ve içe dönük güzel bir renkle çalan yaylılar ve gerektiğinde öne çıkan nefesli soloları (özellikle solistle başarılı diyaloğunda Fagot) dikkat çekti. Bu yorum, uvertürdeki sert ama çok cazip bir enerjiyle tezat oluşturdu.

İkinci yarıda sahne tamamen, tüm gruplara öne çıkma fırsatı veren eserler sayesinde (kızların çoğunlukta olduğu) genç Türklerindi. Tüzün’ün Süiti, iki dünya savaşı arası Alman müziğinin etkilerini yerel renkler ve Akdeniz duyarlılığıyla biraraya getirişiyle ilginçti.

Kodaly’nin “Galanta Dansları”ndaki kusursuz beraberlik, parlak renklerle tamamlanmıştı.

Mansur, sıra dışı ama etkili vücut diliyle bütün programı dikkat ve titizlikle yönetti ve bu müthiş projenin oluşmasının temelindeki teknik ve müzikal çalışmayı ortaya koydu. Bir alkış yağmuruna cevap bis olarak çalınan, Verdi’nin Macbeth dans müziği idi.”

“La Reppublica”

“Genç Türkler İtalya’yı Fethetti…

Genç Türkler derken, Sultan Abdülhamid’i deviren modernlik yanlılarından söz etmiyorum. Bu “devrimciler”, ciddi ama samimi yüzleriyle 100 gençten oluşan Türkiye Gençlik Filarmoni Orkestrası’nın üyeleri. Orkestranın şefi Cem Mansur’un idealine göre bu genç orkestranın bir “Demokrasi Laboratuvarı” olması gerekiyor. Gençler, 12 gün boyunca İtalya’yı baştanbaşa geçerken, büyük disiplin ve heyecanlarıyla dinleyicileri etkilediler. Turnenin doruk noktası Roma’da Parco della Musica’nın, büyük salonundaydı. Orkestranın seçkin konuğu, ünlü kemancı Shlomo Mintz idi. Genç müzisyenler onun olgun ve sağlam kemancılığına tanık oldular. Mansur’un aldığı rahat tempo, müziğin şiirsel derinliğine hizmet etti. Genç müzisyenler,  Brahms’ın Birinci Senfonisinde, şaşırtıcı bir lirisizm gösterdiler.”

“İl Tempo”

“Genç Müzisyenlerden Alınacak Dersler…

Bugünlerde İtalya turnesinde olan Türkiye Gençlik Filarmoni Orkestrası’nın başarısının sırrının ipucu, topluluğun biyografisinde var. Birlikte müzik yapma yoluyla kazanılacak toplumsal ve kişisel gelişim, kendini bir ”Demokrasi Laboratuarı” olarak gören orkestrada son derece belirgin. Büyük çeşitlilik gösteren repertuarında tecrübesini Roma’nın Santa Cecilia salonunda gösteren orkestra, Shlomo Mintz’e, Beethoven Konçertosu boyunca konsantrasyon ve disiplinle eşlik etti. Rossini’nin en senfonik uvertürü “Guglielmo Tell”, büyük beceriyle icra edildi. Gençler, büyük zorluklar içeren Brahms’ın Birinci Senfonisi’nin üstesinden çoşkuyla geldiler.”